Krimi

PET og politiet har fokus på julemarkeder i Danmark

Dansk politi ønsker ikke at gå i detaljer med indsatsen ved julemarkeder efter blodigt angreb på tysk marked.


Opdateret kl. 11:02

Efter den blodige hændelse på et julemarked i Magdeburg i Tyskland fredag har dansk politi og PET skærpet opmærksomhed på steder, hvor mange mennesker samles.

I Københavns Politi siger vagtchef Henrik Stormer lørdag, at man til alle tider har operationelt fokus på steder med mange mennesker.

- Julemarkeder har vi også haft fokus på, og det fokus er ikke blevet mindre efter i går, siger vagtchef Henrik Stormer.

Politiet ønsker ikke at gå i detaljer med indsatsen eller at svare på, om patruljeringen er øget som følge af udviklingen i Tyskland.

Politiets Efterretningstjeneste rådgiver det åbne politi om trusselssituationen, og man forsøger at vurdere, om sagen fra Tyskland kan få afledte følger i Danmark.

Det fremgår af en udtalelse fra PET.

- PET følger situationen i Tyskland nøje, og vi er i kontakt med vores tyske og europæiske partnere, herunder med henblik på både at støtte de tyske myndigheder og på at vurdere eventuelle afledte betydninger for Danmark, hedder det i udtalelsen.

Her står også, at PET løbende kommer med anbefalinger til politikredsene:

- PET har som altid i den forbindelse sammen med det øvrige politi en skærpet opmærksomhed på offentlige steder, hvor mange mennesker er forsamlet, står der.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden