Krimi

Ugentlig højtlæsning med skolebarn kostede fradrag i efterlønnen

Frivilligt arbejde på en skole kostede på efterlønnen. En afgørelse fra Ankestyrelsen skal prøves i retten.

Københavns Byret tog mandag hul på en sag, hvor en kvindelig efterlønner lavede frivilligt arbejde gennem Ældre Sagen på en skole i København. De ældres interesseorganisation vil have prøvet grænserne for, hvad man må lave af frivilligt arbejde som efterlønner. Der afsiges dom i sagen 10. juni. (Arkivfoto).
Københavns Byret tog mandag hul på en sag, hvor en kvindelig efterlønner lavede frivilligt arbejde gennem Ældre Sagen på en skole i København. De ældres interesseorganisation vil have prøvet grænserne for, hvad man må lave af frivilligt arbejde som efterlønner. Der afsiges dom i sagen 10. juni. (Arkivfoto). Søren Lorenzen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 12:52

En kvindelig efterlønner ville gøre en positiv forskel og brugte derfor nogle timer som frivillig skoleven på at læse og spille spil med en elev på en lokal folkeskole i København.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden