Krise rammer også Flyvestation Aalborg
Forsvarsforlig fokuserer på omstruktureringer, afskedigelser og lukninger
Opdateret kl. 10:20
AALBORG: Den økonomiske krise kradser ganske alvorligt i det danske forsvar, og den rammer også Flyvestation Aalborg.
Der er fra det danske Folketings side lagt op til en markant økonomisk neddrosling på forsvarsbudgettet. Det betyder omstruktureringer, afskedigelser, omplaceringer og nedlukninger.
Chefen for Flyvestation Aalborg og Air Transport Wing, oberstløjtnant Karsten F. Jensen, siger til NORDJYSKE Stiftstidende, at det politisk vedtagne sparekrav uvægerligt vil få konsekvenser over hele linjen.
Rammer også flyvestationen
- Vi kommer heller ikke til at gå ram forbi her på flyvestationen, selv om jeg dog ikke i dag er i stand til at konkretisere udmøntningen af besparelserne.
Oberstløjtnanten henviser til, at det overordnede sparekrav til det danske forsvar er på ikke mindre end 2,7 milliarder kroner om året i forsvarsforliget, og det er rundt regnet ca. 15 procent af det samlede forsvarsbudget.
- Og da ca. halvdelen af budgettet er lønninger til de ansatte, kan det ikke undgås at få personalemæssige konsekvenser i ét eller andet omfang, når man kigger på flyvestationen under ét, pointerer han.
Ingen oplysninger om fyringer
Karsten F. Jensen har dog ikke kendskab til, om der på nuværende tidspunkt er sket fyringer i de forskellige afdelinger og enheder.
- Justeringerne kommer så at sige lidt drypvist, og jeg kan ikke oplyse om, hvor vi helt præcis er i denne proces, anfører han.
Der er ca. 1000 ansatte på Flyvestation Aalborg, og den enhed, som Karsten F. Jensen er øverstbefalende for, nemlig Air Transport Wing (ATW), tæller lidt over 400 mand.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.