Nordjyske mener

En ting er mere sikkert end vejrmeldingen: Der er udsigt til massivt brokkeri

Selvfølgelig kan samfundet ikke fungere normalt under en snestorm, men det vil stadig fungere

Anders Sønderup er debatredaktør hos Det Nordjyske Mediehus.
Anders Sønderup er debatredaktør hos Det Nordjyske Mediehus. Foto: Lars Pauli

Hvor vildt det bliver, og hvor ufremkommeligt det bliver, er endnu usikkert. 

Men en ting er ikke usikkert: 

Onsdag, torsdag og fredag vil sociale medier flyde over med mere end den normale mængde brok. 

For onsdag morgen vågner vi til et snedækket landskab, og det er nok smukt, men også bøvlet. 

Busser vil være aflyst. Der vil være villaveje, hvor sneen ikke er ryddet. Der vil være svært farbare, muligvis endda ufarbare cykelstier, og bliver det så galt, som prognoser spår, vil der også være veje, der kun kan køres på, hvis man har en sneplov foran. 

Og det vil give brok. For hvorfor har kommunen ikke gjort dit, hvorfor har kommunen ikke gjort dat, og hvad får vi i det hele taget for vores hårdt tjente skattepenge.  

Selvfølgelig er det fuldt legalt at brokke sig over vejret, men det hjælper sjældent noget. 

Ind i mellem hjælper det at brokke sig over kommunen, men næppe i det her tilfælde. 

For der er - set i lyset af de seneste mange gange, der har været snevejr - ingen grund til at tro, at kommunerne og beredskabet ikke gør, hvad de kan.  

Der vil være taget forholdsregler - ekstra mandskab indkaldt, flere entreprenørfirmaer hyret, og hvis stormen virkelig kommer rasende, så vil der også været sørget for indkvarteringsudstyr - fold ud-senge, tandbørster, soveposer og andre ting - placeret på strategiske steder. 

Men at få ryddet vejene, så alle - inklusive de, der kører på sommerdæk - kan komme ubesværet på arbejde, er umuligt. Det er der hverken salt, sneplove eller chauffører til. 

Selvfølgelig kan samfundet ikke fungere normalt under en snestorm. 

Men det kan fungere, og det kommer det med særdeles høj sandsynlighed også til onsdag. De, der har akut behov for at komme på sygehuset, vil komme frem. Havner man i grøften, vil man blive hentet. Og bliver det en snestorm til historiebøgerne, vil det endda muligvis blive Forsvaret, der kommer til hjælp. For også pansrede mandskabsvogne og ambulancer fra hæren er klar til at rykke ud. 

Det er få lande, der kan mobilisere et beredskab i den størrelsesorden, for det er få lande, der rent faktisk fungerer så godt, som tilfældet er i Danmark. 

Det kan synes en sølle trøst, hvis man vågner og ikke kan få bilen ud af garagen, fordi kommunen ikke har været der. 

Men man kunne omvendt også være lidt taknemmelig for alle de, der sikrer, at det hele nok skal gå.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden