Lad os se, hvor modige I er
Der må være en kant, der må være en grænse for anstændigheden?
Også for Nordjyske. Jeg synes, I har overskredet grænsen.
Den 6. marts 2024, skriver Anders Andersen, journalist på Nordjyske, med en stor fed overskrift: "Hotellets vand er ulovligt, men gæsterne har intetanende drukket af det i 15 år".
Og herefter følger to hele sider om Gorm Lokdams vand. Anders, har du hørt fra gæsterne gennem disse 15 år, at nogen er blevet syge deraf?
Den 19. marts skriver Peter Simonsen i avisens leder (Nordjyske Mener): "Hvordan i alverden kan man få lov til at servere giftigt vand i 15 år?"
Peter, hvem har fortalt dig, de har serveret giftigt vand?
Jeg tror faktisk godt, Gorm kan vinde en injuriesag for sådan en overskrift, hvis han orker.
Gift?
Jeg tror, mange læsere forbinder gift med noget, man dør af.
Man giver rotter gift, for at de skal dø. Gift (plantebeskyttelsesmiddel) for at uønsket vækst skal dø ( senegræs, tidsler osv.)
Nitrat er ikke gift, og uden nitrat vil alt liv på jorden dø. Nitrat er en naturlig del af drikkevandet.
Tusindvis af mennesker dør af brugen af alkohol og tobak, men lovligt er det jo. Jeg håber da ikke, at nogen af jer to drikker spiritus eller ryger tobak? Alle ved, at for lidt eller for meget fordærver maden.
Der blev for vel 40-50 år siden af WHO sat vejledende grænser for nitratindhold i drikkevandet.
Det skyldtes, at rigtigt mange spædbørn, særlig i Afrika, fik pulvermælk (modermælkserstatning) opløst i vand. Og man frygtede, at det kunne skade børnene, når de kun fik pulvermælk, og ikke brystmælk.
En cigaret at ryge er mere skadeligt end at drikke en liter vand med 50 mg. nitrat - helt afgjort.
Når du spiser en kilo kartofler, kål eller spinat - kan der være fra 200 mg. nitrat, til flere 1000 mg. pr. kg., og det, får vi at vide, er sundt.
Nitrat kan i ekstreme tilfælde udvikle sig til nitrit, og så kan det være "giftigt". Men det er der jo ikke tale om her, for så ville myndighederne jo gribe ind og straks sige stop.
Usagligt grundlag
Jeg synes, de to artikler lugter af forfølgelse. Måske misundelse? For så vidt, jeg ved, står familien Lokdam, som ejer af 5-6 slotshoteller i Danmark nok i sameje med kreditforeninger og banker. Jeg kender ikke familien eller dens økonomi, så jeg er ikke sendt i byen af nogen.
Kommunens embedsmænd/kvinder ved nok noget om nitrat. Derfor har de ikke lovhjemmel til eller ønske om at lukke hotellet, men kommer med anbefalinger.
Det, man særligt skal passe på og være opmærksom på er colibakterier i drikkevandet. Dette er jo ikke fundet her, hvilket ellers er tilfældet i flere offentlige vandforsyninger.
Kære Anders Andersen og Peter Simonsen: Jeg synes ikke, man på så (for mig at se) usagligt grundlag skal forsøge at lukke nordjyske erhvervsvirksomheder.
Hvis I to inviterer mig til en gang spisning på St. Restrup Slotshotel, vil jeg drikke en hel kande af hotellets vand til maden, mens I mæsker jer i øl og vin.
Men pas på!
En liter god spansk rødvin vil sandsynligvis indeholde mere nitrat end en liter vand fra St. Restrups brønd. Lad os nu se, hvor modige I er.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.