Hvordan i alverden kan man få lov til at servere giftigt vand i 15 år?
Når en kunde eller ansat spotter en vildfaren rotte i et supermarked eller muselort i krogene, går der ikke mange timer, før døren til butikken er forseglet.
Men når et hotel serverer sundhedsskadeligt vand til intetanende gæster, kan der tilsyneladende gå 15 år, før det får en konsekvens.
Også selvom vandet i visse tilfælde kan være særdeles farligt. Blandt andet for spædbørn.
Nordjyske kunne tidligere på måneden afsløre, at det idyllisk beliggende St. Restrup Slotshotel i årevis har haft giftigt vand i hanerne. I et udslidt udhus står en gammel, gul Grundfos-pumpe, som ifølge adskillige prøver leverer drikkevand med for højt nitratindhold.
Seks år er der gået, siden Aalborg Kommune første gang udstedte et strakspåbud til hotellet om at rette op på problemet.
Uden at der er sket noget som helst.
Ejeren, den kontroversielle erhvervsmand Gorm Lokdam, har med en endeløs strøm af protester og bortforklaringer formået at trække sagen i langdrag, alt imens det nitratrige vand fortsætter med at blive pumpet op fra hotellets egen vandboring – og sendt videre ud i hanerne til hotellets mange gæster.
Nu har Aalborg Kommune langt om længe smidt tålmodigheden overbord og givet hotellet indtil 1. maj til at blive tilsluttet det lokale vandværk.
Ellers kan en politianmeldelse – og tvangsbøder – komme i spil.
Når WHO, EU og sundhedsmyndighederne har fastsat en grænse for nitratværdier i drikkevand, er det ikke for sjov. Tværtimod. Det er noget, der skal tages alvorligt.
Derfor virker det besynderligt – og bekymrende – at St. Restrup Slotshotel først nu bliver mødt med noget, der minder om en reel konsekvens af sin ulovlige vandboring.
Den dialog, som kommunen indtil nu har valgt som fremgangsmåde, preller tilsyneladende højt og flot af på hotellets ejere.
Det vil komme som en overraskelse for de færreste, der kender Gorm Lokdams historik.
I september 2022 blev han og hustruen Ann Vibeke Lokdam dømt for momssvig ved Vestre Landsret og blandt andet straffet med en bøde på 6,9 millioner kroner, der skulle betales inden for 20 dage.
I stedet bad parret om alt fra specifikationer af advokatsalærer til kopier af alle afregninger, indtil politiet, som stod for opkrævningen af bøden, måtte sætte inddrivelsen i bero.
Otte måneder efter den skulle være betalt.
Med den sag og Gorm Lokdams øvrige bagkatalog af konflikter med myndighederne in mente, var sagen om det ulovlige drikkevand på St. Restrup Slotshotel nærmest en forudsigelighed.
Kommunen har mulighed for selv at rykke ind med de store maskiner og tvangstilslutte hotellet til det lokale vandværk – og sende regningen til hotellets ejere.
Men det er ikke svært at forestille sig, i hvilken papirkurv den regning ender i.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.