Landbrug og Fødevare: Fødevarestyrelsen skræmmer forbrugere
Organisation kalder tilbagetrækning af ægprodukter fra Hedegaard Foods for en overreaktion
Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:24
HADSUND: Hedegaard Foods i Hadsund har efter påbud fra Fødevarestyrelsen tilbagekaldt buræg og en række pasteuriserede ægprodukter fra butikkerne.
Årsagen er, at der er konstateret salmonella i æg fra en hønsebesætning fra Grindsted. Æggene kan være blevet anvendt til blandt andet pasteuriserede æggeblommer.
Skræmmer unødigt
Ifølge sektorchef for danske æg i organisationen, Jørgen Nyberg Larsen, skræmmer man forbrugerne unødigt. Han fremhæver, at alle almindelige procedurer i forhold til pasteuriserede produkter er overholdt i dette tilfælde, og at produkterne ifølge de internationale regler er salmonellafri.
- Det er min ganske klare opfattelse, at der ikke er en risiko for at bruge pasteuriserede produkter, siger Jørgen Nyberg Larsen til tv2.dk.
Forbrugeren skal sikres
Fødevarechef i FødevareNordjylland, Birgitte Horn, mener derimod ikke, at der er tale om en overreaktion, når ægprodukterne kaldes tilbage.
- Det her er en handlemåde, som vi ville have fulgt under alle omstændigheder til enhver tid for at sikre forbrugeren, siger hun.
Når sagen har lagt sig, vil Landbrug og Fødevare tage fat i Fødevarestyrelsen for at få proceduren talt igennem.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.