Lokale virksomheder undersøger Norge
Hjørring Kommune har banet vejen for lokale virksomheder, der tager på inspirationstur til Kristansand
VENDSYSSEL: Det forlyder, at det nærmest flyder med mælk og honning i vores naboland Norge, og nu vil en række lokale virksomheder se nærmere på mulighederne for få del i den norske vækst, ikke mindst indenfor byggeriet.
I mere end et år har Hjørring Kommune og Hjørring Erhvervscenter arbejdet på at skabe kontakter og netværk i Sydnorge og nu er det håbet, at frugten af det benarbejde snart skal høstes. Der er et byggeboom i gang og mangel på arbejdskraft.
- Vi er selvfølgelig nysgerrige, om der er fornuft i at skaffe opgaver i Norge, siger malermester Peter Vejby, Hjørring, som er blandt de 20 virksomheder fra Vendsyssel, der mandag tager på inspirationstur til Kristiansand.
Fordele og ulemper
- Der er mange overvejelser. Der er jo også ekstra omkostninger ved at tage opgaver i Norge, så hænger det sammen økonomisk, og er medarbejderne klar til at være væk hjemmefra, siger Peter Vejby, der har syv ansatte i sit malerfirma.
Opgaver i Norge ville evt. kunne lune godt i ordrebogen -specielt i vinterhalvåret, som er lavsæson for byggeriet
- Jeg håber at turen vil give svar på spørgsmål om forskelle i regler og arbejdsvilkår i de to lande, siger Peter Vejby.