Ertebølle

Jørgen har skabt et fælleskab for sure gamle mænd: - Det lever i høj grad op til formålet

Foreningen havde fra sit start godt 20 medlemmer, men i løbet af foråret er den vokset til godt 30 medlemmer.
Foreningen havde fra sit start godt 20 medlemmer, men i løbet af foråret er den vokset til godt 30 medlemmer. Foto: Privat
Lyt til artiklen

ERTEBØLLE: Foreningen for sure gamle mænd blev stiftet i januar og vakte en del opsigt - ikke mindst blandt vores læsere. Siden er der ikke sket alverden, men nu lægger man an til en ny sæson med fornyet energi og masser af opsparet surhed, fortæller stifter og formand Jørgen Stenum.

- Vi holdt et par møder i løbet af foråret, men har ligget stille i løbet af sommeren. Nu skal vi først og fremmest have et møde i bestyrelsen, så vi kan sætte nogle møder i kalenderen og eventuelt arrangere en eller anden form for udflugt eller aktivitet. Det kunne for eksempel være et besøg på et bryggeri. Det kunne jeg godt forestille mig ville falde i medlemmernes smag. Det lever i høj grad op til formålet. At mødes, hygge sig og være sammen om noget, siger han.

Det skal jo heller ikke blive alt for surt, mener Jørgen Stenum. Privatfoto

Og ser man på foreningens formålsparagraf, er det næppe skudt helt ved siden af.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden