Dyr

Mand sigtet for at køre demonstranter ned med vilje ved omstridt stutteri

Tumult endte med påkørsel, hvor to mænd kom lettere til skade

Viegård Stutteri er blevet beskyldt for at mishandle sine heste. Der har derfor flere gange været samlet demonstranter ved stutteriet.
Viegård Stutteri er blevet beskyldt for at mishandle sine heste. Der har derfor flere gange været samlet demonstranter ved stutteriet. Arkivfoto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

Opdateret 14. oktober 2023 kl. 11:57

Slagsmål og tumult ved Viegård Stutteri i Skals fredag aften endte med, at to demonstranter blev ramt af en personbil.

En af demonstranterne blev kørt ned, og måtte køres med ambulance til sygehuset.

Den anden greb ud efter bilen, faldt og blev derefter ramt af bilen.

Begge mænd er dog sluppet med mindre skader, oplyser vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, Anders Bøje Hansen, lørdag formiddag.

Tumult og slagsmål

Personbilen, der ramte de to mænd, blev kørt af en 57-årig mand med relation til stutteriet.

Politiet fik kort før kl. 18 melding om, at der var tumult mellem en flok demonstranter og folk fra stutteriet.

- Bilens fører blev anholdt og taget med til afhøring, fortæller Anders Bøje Hansen, der fortæller, at manden er løsladt igen, men forsat sigtet for at forvolde et færdselsuheld, der kunne medføre skade for andre mennesker.

Juristerne ved Midt- og Vestjyllands Politi har lørdag formiddag vurderet sagen, og har vurderet, at den 57-årige mand ikke ville blive varetægtsfængslet, og derfor er han ikke blevet fremstillet i grundlovsforhør. 

Beskyldt for mishandling

Viegård Stutteri har i længere tid fået massiv omtale - både i medierne og på sociale medier.

Det skyldes, at stutteriets ejer beskyldes for at mishandle heste.

I august var myndighederne på uanmeldt besøg på stedet, hvor man fandt nedgravede rester af 50 heste. Der er ikke tilladelse til at grave heste ned på grunden.

Samtidig blev 390 levende heste tilset. Nogle af dem var blevet behandlet uforsvarligt, vurderede myndighederne.

Også torsdag var politi og Fødevarestyrelsen forbi stutteriet for at føre tilsyn.

I løbet af det 11 timer lange tilsyn blev 407 heste tilset på 16 forskellige lokationer. En af hestene blev vurderet til at være i så dårlig tilstand, at ejeren efter tilsynet valgte at få hesten aflivet.

Flere demonstrationer

Der har jævnligt været demonstrationer ved det omstridte stutteri.

I begyndelsen af august skrev Midt- og Vestjyllands Politi i en pressemeddelelse, at man øgede sin tilstedeværelse i området på grund af sammenstød mellem de ansatte og demonstranterne.

Tidligere fredag oplyste Skifteretten i Viborg til TV Midtvest, at både stutteriet og dets ejer var erklæret konkurs.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden