Et bredt samarbejde kan minimere mistrivsel
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.
Et super godt budget 2027 i Aalborg kommune, som bliver vedtaget af 29 byrådsmedlemmer ud af 31, den 7. oktober 2026. Så ros til alle for at taget et socialt ansvar og få fjernet besparelserne for de mest udsatte borgere.
Herudover glæder det mig meget, at man opretter et tværfagligt team, som skal komme mistrivsel til livs. Det tværfaglig teams skal arbejde tæt på barnets hverdag – i familien, på skolen og sammen med fag professionelle, der allerede kender barnet. Det tværfaglige teams skal bestå af psykologer, socialrådgivere, pædagoger og sundhedsplejersker.
I den sammenhæng vil jeg opfordre Teamet til at søge et meget tæt samarbejde med de almene boligorganisationer og andre lokale aktører, som har et tæt samarbejde omkring de udsatte børn og familier. I boligorganisationer har man de såkaldte boligsociale helhedsplaner
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.