Nordsøen laver madværksted
Forskerpark inviterer børnefamilier til fisk
HIRTSHALS: Lokale fiskeretter er inspirationen, når der torsdag, i anledning af Hirtshals Fiskefestival, arrangeres Madværksted for hele familien på Nordsøen Forskerpark ved Nordsøen Oceanarium.
Fiskekok og køkkenchef Ole Kjærsgaard Nielsen står bag idéen til madværkstedet, som har til formål at inspirere familien til at lege og eksperimentere med fisk i køkkenet.
-Frisk fisk er en taknemlig råvare, da du med tilbehør, krydderier og lidt fantasi kan lave mange forskellige retter, og det tager ingen tid at lave lækker mad” udtaler fiskekokken.
Samler opskrifterne på nettet
Helt praktisk kommer det til at foregå sådan, at to erfarne fiskere, der er frivillige medhjælpere ved fiskefestivalen, fileterer og flår fisken, som i år er kulmule.
Derefter bliver familierne sat i gang i hold, hvor Ole Kjærsgaard Nielsen rådgiver, inspirerer og vejleder store og små til selv at finde frem til en selvkomponeret fiskeret, som til sidst bliver stillet på grillen og nydt i fællesskab.
- Det er meningen, gæsternes egne opskrifter bliver skrevet ned og samlet på vores hjemmesiden, så andre familier kan bliver inspireret til at få mere fisk ind i deres hverdag, tilføjer fiskekokken.
Madværkstedet foregår på Nordsøen Forskerpark fra klokken 11-15. Det er gratis at deltage.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.