Nye titler i Brovst Bridgeklub
Brovst Bridgeklub har afsluttet en turnering. De bedst placerede blev Bjarne Thomsen og Stig Allan Jensen, der begge er blevet 2. kredsmester med mere end 150 mesterpoint.
Danske mesterpoint uddeles i åbne danske turneringer arrangeret af Danmarks Bridgeforbund og af kredse, distrikter og klubber herunder.
Turneringens resultater blev:
A rækken: nr. 1 med 695 point Jens Erik Stausholm - Stig Allan Jensen, nr. 2 med 644 point Jens Peter Christensen - Ole Hermansen.
Bedste handicapforbedring havde Inga og Lars Andreasen med 0,83.
B rækken: nr. 1 med 663 point Marianne Søndergaard - Aase Bentsen, nr. 2 med 659 point Jørgen Pedersen - Torben Lund.
Bedste handicapforbedring havde Anny Thomsen og Søren Just med 1,33.
C rækken: nr. 1 med 676 point Henny Christensen og Birgit Kaa, nr. 2 med 667 point Ida W. Andersen og Anton Andersen.
Bedste handicapforbedring Gert Nielsen og Folmer Korsbæk med 2,26.
- Den næste turnering bliver med fire rækker, da vi har fået fire nye spillere, der har deltaget i undervisning med Keld Simoni og Kaj Nielsen som instruktører. Vi er rigtig glade for, at der nye, som gerne vil lære at spille bridge, siger formand for bridgeklubben, Kurt Als.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.