Nordjylland

Nye tog til Nordjylland

Nordjyske Jernbaner har bestilt 13 tog, der hver har plads til knap 250 passagerer

I foråret 2017 ankommer 13 af disse tog til Nordjylland.
I foråret 2017 ankommer 13 af disse tog til Nordjylland.

NORDJYLLAND: Når Nordjyske Jernbaner i 2017 overtager driften af de regionale tog i Nordjylland, kan passagererne se frem til helt nye tog. Nordjyske Jernbaner har netop aftalt at købe 13 nye Coradia Lint 41 tog.

De skal supplere de otte tog fra 2004, som Nordjyske Jernbaner i forvejen råder over. I følge jernbaneselskabet er Lint togene miljøvenlige, med lavt energiforbrug og godkendt til at køre 140 km/t.

De nye togsæt har 120 siddepladser og ca. 125 ståpladser. De er indrettet med niveaufri indstigning, ligesom de rummer åbne områder for kørestole, cykler og klapvogne.

I myldretiden kan togene kobles sammen, så der bliver dobbelt så mange pladser.

Indkøbet af de 13 tog har været i EU udbud, og den samlede pris løber op i 350 millioner kroner. Togene leveres i løbet af foråret 2017, så de kan være klar og gennemtestede til indsættelse efter sommerferien i 2017.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden