Øl

Nyt ølbryggeri på gammel sodavandsfabrik

Landkjær-fabrikken er blevet lejet ud til ung nordjyde, der vil brygge specialøl

Den gamle Landkær-fabrik lukkede i 2011. Fra 2015-2017 blev noget af området lejet ud til en anden ølbrygger. Nu har Fredrik Hector Schmidt lejet sig ind på 750 m2 for at brygge specialøl. Arkivfoto: Henrik Bo
Den gamle Landkær-fabrik lukkede i 2011. Fra 2015-2017 blev noget af området lejet ud til en anden ølbrygger. Nu har Fredrik Hector Schmidt lejet sig ind på 750 m2 for at brygge specialøl. Arkivfoto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

Opdateret kl. 21:52

AALBORG/GUDUMHOLM: En del af de gamle fabrikslokaler i Gudumholm er blevet udlejet til 26-årige Fredrik Hector Schmidt, der oplyser, at han har indgået en aftale med Landkær om at leje nogle af de mange tusinde kvadratmeter til ølbrygning.

Tidligere har en anden brygger forsøgt sig på adressen uden held. Frederik tror dog på sit projekt:

- Lokalerne er helt perfekte til ølbrygning, siger Fredrik Hector Schmidt, brygmester og indehaver af bryggeriet Bad Seed Brewing.

Læs på NORDJYSKE Plus hvorfor de gamle fabrikslokaler er helt perfekte til ølbrygning.

Gå til relaterede emner

Forsiden