Fritid

Se billederne: Fra Bulbjerg til Vorupør

21 hold konkurrerede i ekstremt race

Det er afgørende, hvordan holdene griber kortet an. De skal selv vælge, hvilke poster de vil tage hvornår. Team Nordthy bestående af Morten Brogaard og Troels Eskerod lagde en plan fra start.
Det er afgørende, hvordan holdene griber kortet an. De skal selv vælge, hvilke poster de vil tage hvornår. Team Nordthy bestående af Morten Brogaard og Troels Eskerod lagde en plan fra start. Foto: Peter Mørk

BULBJERG: Det småregnede, blæste og var gråt, da 21 hold, hver på to eller tre mand, kvinder eller blandet, var klar til det sjette Thy Challenge Klassisk på toppen af Bulbjerg lørdag morgen.

Deltagerne småfrøs, men var samtidig topmotiverede og tændte, da de modtog information forud for løbsstart.

Hurtigt fik de nulstillet deres chip, og herefter modtog de kortet over området og posterne. Netop de to ting er deltagernes bedste venner under løbet.

Thy Challenge er et adventureløb, der kombinerer både kørsel på mountainbike, løb, orientering og en smule kanosejlads i terrænet.

Deltagerne har relativt frit valg mellem, hvornår de løber og cykler, men undervejs på strækningen mellem Bulbjerg og Vorupør skal de finde et 63 obligatoriske poster på den såkaldte "free order" bane. Det vil sige, at posterne må findes i vilkårlig rækkefølge, og derfor kan arrangøren ikke fortælle på forhånd, hvor langt deltagerne egentlig skal bevæge sig.

- Det kommer an på, hvor smarte de er, siger Flemming Søvndal Nielsen, der er ankermand på løbet, som er arrangeret af Thy Race, Thy Frilufts- og Klatreklub samt Nordvest Orienteringsklub.

Team Edsen, bestående af søskendeparret Signe og Jens Edsen fra Sundby, fik hurtigt lagt en plan for, hvordan de ville gribe ruten an. De er vant til at løbe orienteringsløb, og ruten blev da også nøje studeret.

- Vi tager derhen først, og så tager vi den her efter, siger Signe Edsen koncentreret.

Der gik ikke mange sekunder, før holdene var spredt rundt i området omkring Bulbjerg på jagt efter poster.

Thy Challenge har oplevet en nedgang i antallet af tilmeldte hold, og arrangørerne gætter på, at det skyldes, at mange nye adventurekonkurrencer er kommet til de senere år.

- Der er kommet så mange valgmuligheder, men interessen er stadig rigtig stor, siger Jane Jensen fra Nordvest Orienteringsklub.

45 minutter efter start var første hold, Team Yeti, klar ved cyklerne, der skulle hentes efter 11. post. Holdet gjorde cyklerne klar med stor koncentration og hurtighed, ned med en snack og en tår vand, og uden meget snak var de videre på hjul. Ikke længe efter kom Morten Brogaard og Troels Eskerod fra Team Nordthy løbende.

- Det går så godt, lød det fra Morten Brogaard med et smil.

Løbet sluttede ved Vorupør Skole, hvor Team Yeti bestående af Henrik Leth Jørgensen, Laura Lambæk og Bjarke Refslund kom først i mål - omkring ni timer efter start.

- Løbet var hårdt og langt i år, fortæller Flemming Søvndal Nielsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden