SF kan ikke blokere motorvej over Egholm
Intet parti kan nedlægge veto mod tredje Limfjordsforbindelse, erkender trafikministeren

Preben Bang Henriksen vil have gang i arbejdet med at den endelige linjeføring af en tredje Limfjordsforbindelse over Egholm. Arkivfoto
NORDJYLLAND:SF har ikke mulighed for at nedlægge veto med en tredje Limfjordsforbindelse via Egholm.
Det slår transportminister Henrik Dam Kristensen (S) nu fast i et svar til det nordjyske folketingsmedlem Preben Bang Henriksen (V).
Mens han glæder sig over konklusionen, så er Bang Henriksen utilfreds med ministerens opførsel:
- Ministeren har sat Nordjyllands største anlægsprojekt i stå med den begrundelse, at der er vetoret – hvilket er decideret forkert. Det står jo højt og himmelråbende i aftalen, at alle parter ikke nødvendigvis skal være enige om alle konkrete projekter.
Preben Bang Henriksen vil have gang i arbejdet med at fastlægge den endelige linjeføring:
- Det koster ikke noget. Det skylder vi også beboerne i de berørte områder - jeg har to henvendelser liggende fra folk, der ikke kan sælge deres ejendomme på grund af usikkerheden.
- Hvis der ikke eksisterer et konkret projekt, så bliver pengene i hvert fald ikke fundet.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.