Aalborg Håndbold

Han scorer stadig masser af mål, men alligevel lakker det formentlig snart mod enden for klublegende i Aalborg Håndbold

Med en ny venstre fløj på vej tyder meget på, at Buster Juul er i gang med sin sidste sæson i Aalborg Håndbold. 32-årige Juul er dog kommet godt i gang med sæsonen

Buster Juul scorede på seks af sine syv forsøg søndag aften i Skjern. Til sommer udløber kontrakten med Aalborg Håndbold dog.
Buster Juul scorede på seks af sine syv forsøg søndag aften i Skjern. Til sommer udløber kontrakten med Aalborg Håndbold dog. Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 08:48

Med seks scoringer på syv forsøg bekræftede Buster Juul i søndagens 35-29-sejr i Skjern, at han som mange af holdkammeraterne i Aalborg Håndbold har gang i en rigtig god sæsonstart.

Men meget tyder på, at det alligevel snart er slut for den 32-årige fløjspiller, der over årene har udviklet sig til en regulær institution i Aalborg Håndbold.

Den 13. sæson i klubben kan meget vel blive den sidste for den mest scorende spiller i Aalborg Håndbolds historie.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden