AaB

Karakterbog: AaB-keepers karakter er ligeså meget til debat som hans startplads

Ingen AaB-spiller kan for alvor siges at spille 90 gode minutter, men nogle var tættere på end andre

AaB-keeper Rody de Boer spillede næppe karrierens bedste kamp mod Kolding.
AaB-keeper Rody de Boer spillede næppe karrierens bedste kamp mod Kolding. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 21:51

AaB's målmandspost har været et vedvarende debatemne i dette forår. Rody de Boer gjorde med sin indsats i søndagens kamp intet for at lægge den debat i graven. 

Der var i det hele taget meget at diskutere omkring de forskellige AaB-præstationer, der typisk blev bedre, som kampen skred frem, men der var ingen AaB-spiller, der var i nærheden af en topkarakter i 3-3-kampen mod Kolding.

Den udskældte AaB-keeper gjorde bestemt ikke noget for at hæve sin kursværdi blandt folk, der følger klubbens kampe. Han havde en enkelt redning, så det er teknisk set nok til, at han ikke skal have nul, men præstationen var noget af det mest usikre, man har set fra en AaB-keeper i meget lang tid. Ikke alene så det helt skidt ud ved Koldings andet mål, men han havde flere indgreb eller forsøg på indgreb, der skabte mere panik end ro. Det er et godt spørgsmål, hvad der får skiftende AaB-trænere til at vælge de Boer fremfor Posavec. Det kan hverken være på grund præstationerne i kampe eller i den daglige træning. Han er tæt på et 2-tal, men fejlen ved Koldings andet mål er så graverende sammen med de usikre indgreb, at det trækker ham ned på 1. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

AaB

Her får du den bedste dækning af AaB. Nyheder, portrætter og skarpe analyser, der går helt tæt på klubben, spillerne, talentmiljøet og forretningen bag

Forsiden