Aalborg Håndbold

Når Aalborg Håndbolds stjerner taler, lytter folk, og det skal nu udnyttes til at skabe opmærksomhed om en sag meget større end håndbold

Klubbens stjernespillere er en af forklaringerne på, hvorfor Aalborg Håndbold er den perfekte platform til at sætte fokus på en sag, der ellers er svær at gøre opmærksom på

Juri Knorr er en af årsagerne til, at Aalborg Håndbold er en attraktiv samarbejdspartner for FN's fødevareprogram.
Juri Knorr er en af årsagerne til, at Aalborg Håndbold er en attraktiv samarbejdspartner for FN's fødevareprogram. Foto: Aalborg Håndbold

I Aalborg Håndbold har de vænnet sig til, at de seneste års opstigen til at være blandt Europas absolut førende håndboldklubber medfører interesse fra nær og fjern.

Alligevel skulle direktør Jan Larsen lige kigge en ekstra gang, da der i september sidste år pludselig lå en mail fra FN i indbakken.

FN's nordiske afdeling havde udset sig Aalborg Håndbold som den perfekte platform til at udbrede budskabet om organisationens fødevareprogram, som er sat i verden for at støtte de mest sultramte lande i verden.

I 2015 var det det svenske fodboldikon Zlatan Ibrahimovic, der midlertidigt fik tatoveret navnene på omkring 50 af verdens 80 millioner sultende mennesker.

Denne gang er valget faldet på Aalborg Håndbold.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden