Ny fodboldchef med hektisk halvsæson: Det her har overrasket ham mest ved AaB-jobbet
Søren Krogh er sten for sten i gang med at opbygge det fundament, som skal sikre, at AaB igen kommer til tops i dansk fodbold
Opdateret 24. maj 2022 kl. 08:34
FODBOLD: Søren Krogh havde gjort sig forestillinger om, hvordan den første tid i jobbet som fodboldchef i AaB ville være.
Han tiltrådte i januar, men de planer, der umiddelbart var lagt for fodboldchefens start i AaB, kunne hurtigt smides over skulderen. I januar og februar blev det meste af tiden brugt omkring superligaholdet, da cheftræner Jacob Friis i perioder var fraværende på grund af sin datters kræftsygdom. Derefter kom corona-virussen og sendte superligaspillerne og alle AaB's U-hold på en ufrivillig pause. Derfor er det også først i den seneste tid, at jobbet nogenlunde har ramt den beskrivelse, Søren Krogh sagde ja til.
- Vi er i gang med en masse processer og nogle optimeringer. Hvordan skal organisationen se ud, hvordan skal vi træne. Vi er stadig i et tidligt stadie, og jeg kan mærke, at vi er godt på vej. Udfordringen bliver, når der er modgang, ikke at falde tilbage til et eller andet, der virkede for 10 år siden, men blive på den vej, vi er på nu, fortæller Søren Krogh.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.