Aalborg Håndbold

Aalborgs OL-komet har holdt et vågent øje med holdkammeraterne

Aalborg Håndbolds nybagte OL-guldvinder glæder sig til at ride videre på bølgen fra Paris

Thomas Arnoldsen måtte knibe sig i armen, da han efter sin allerførste slutrunde som senior fik en OL-guldmedalje om halsen.
Thomas Arnoldsen måtte knibe sig i armen, da han efter sin allerførste slutrunde som senior fik en OL-guldmedalje om halsen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 06:39

Smilet er stort og bredt hos Thomas Arnoldsen, efter at han i denne uge er vendt tilbage til Aalborg Håndbold ovenpå OL i Paris.

Det 22-årige stortalent fik i sin allerførste slutrunde en guldmedalje hængt om halsen, og han lægger ikke skjul på, at det har givet ham anledning til at knibe sig i armen.

- Jeg vidste jo ikke helt, hvad det var, jeg blev kastet ind til, for jeg havde aldrig før spillet en slutrunde med A-landsholdet. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden