Stor opgave venter
Ny ledelse har taget fat på en omfattende opgave på det specialiserede socialområde i Rebild

Direktør Flemming Hansen har overtaget ansvaret for hele det specialiserede socialområde. Britta Brix er ansat som midlertidig centerchef i Center Familie og Handicap. Arkivfoto: Grete Dahl Grete Dahl
REBILD:I dag drager den nye ledelse af det hårdt kritiserede Center for Familie og Handicap til København for at tage første skridt i en den genrejsning af sagsbehandlingen på det specialiserede socialområde, politikerne i Rebild ønsker sig.
Ny centerchef var ikke i tvivl
Britta Brix havde 15. maj første arbejdsdag som midlertidig centerchef for Center for Familie- og Handicap.
Medarbejdere inddrages
Genopretningen bliver en meget topstyret proces, fordi der i følge Flemming Hansen er behov for at håndholde langt det meste undervejs. Det handler om at sikrer, at sikrer, at de forskellige elementer af genopretningen bliver sat i værk på de rigtige tidspunkter, så de ikke spænder ben for hinanden.
Det tager to år
Det er ikke nogen lille eller let opgave at genrejse Center for Familie og Handicap, og hverken Britta Brix eller Flemming Hansen gør sig nogen illusioner om, at det kan klares på et par måneder. Tvært i mod.
- Jeg har sagt til politikerne, at det tager to år, inden vi er helt i mål med den her proces. Sådan er det. Det vil selvfølgelig fungere langt tidligere på en lang række område, men inden vi er helt igennem er det realistisk, at der går to år, siger Flemming Hansen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.