Redningsbåd sejlede ud: Flere kitesurfere i knibe
De seneste uger har redningsstationen i Hanstholm været alarmeret flere gange
Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:22
HANSTHOLM: Kitesurfere - surfere, der drives frem med drage - har flere gange været i knibe de seneste dage. Både fredag og lørdag blev redningsstationen i Hanstholm alarmeret og sendte redningsbåden LRB22 ud for at hjælpe.
Fredag ved 15-tiden lød meldingen, at en kitesurfer var i nød ud for Klitmøller, men surferen kom dog selv i land, inden redningsbåden nåede frem.
Lørdag ved 16-tiden fik redningsstationen melding om, at en kitesurfer havde problemer ud for Hanstholm. En anden surfer fik dog reddet vedkommende i land, inden redningsbåden ankom.
Episoderne er ikke de eneste. De seneste tre uger har redningsbåden fra Hanstholm været kaldt ud til fem aktioner, hvor kitesurfere var i knibe.
- Det er primært kitesurfere, vi må hjælpe, når det gælder surfere, fortæller Morten Olsen, leder af redningsstationen i Hanstholm.
Nogle gange er kitesurfernes snore til dragen knækket, og så ligger surferne på deres board og har intet at padle med - ud over hænderne. Så kan strøm og vind føre dem længere ud.
Kitesurfing er en vandsport, hvor udøveren benytter et lille sejlbræt (board) med fodstropper og finne.
Boardet trækkes gennem vandet - trukket af en styrbar, fritflyvende drage.
Kilde: Wikimedia.org
Men selv om redningsstationen i Hanstholm har været alarmeret om kitesurfere i nød fem gange de seneste tre uger, er det alligevel ikke meget i forhold til det store antal surfere ved Vestkysten denne sommer.
En boom, som kan skyldes, at corona-pandemien har fået flere surfere fra både ind- og udland til at vælge Danmark som feriedestination, vurderer Morten Olsen.