Zinck: En af de store sejre
Med sejren over Næsby besejrede Blokhus FC et af rækkens bedste hold, mener træner Bo Zinck
Opdateret 10. maj 2022 kl. 17:07
JETSMARK: Blokhus FC sluttede med manér, da holdet lørdag spillede sæsonens sidste hjemmekamp i 2. division vest.
Næsby blev sendt hjem til Odense med et nederlag på 2-3 til stor fornøjelse for Blokhus-træner Bo Zinck.
- Det er en af de store sejre i år. Som jeg ser det, er Næsby et af rækkens bedste mandskaber, så det er selvfølgelig en sejr, vi er rigtig glade for, siger Zinck.
Med sejren avancerede Blokhus til rækkens tredjeplads. Om den bliver fastholdt i sæsonens sidste kamp næste weekend mod Svendborg, har dog ikke betydning for Zincks samlede vurdering af sæsonen. Den er allerede mere end godkendt.
- Vi har gjort det rigtig godt. Før sæsonen var der mange, som havde os som nedrykningskandidater. Det har vi fuldstændig modbevist, så jeg synes, det har været en rigtig fin sæson, lød det fra Zinck.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.