Håndbold er i frit fald

Selv om den danske elite klarer sig godt, går det på samme tid skidt for den engang så store holdidræt. Medlemsflugten har tilsyneladende ingen ende. Mangel på fornyelse og tilpasning til danskerne idrætsbehov angives som en væsentlig årsag

Håndbold presses af andre idrætter, men der mangler også nytænkning i sporten, mener kritikerne. Foto: Bent Bach
Håndbold presses af andre idrætter, men der mangler også nytænkning i sporten, mener kritikerne. Foto: Bent Bach

Opdateret kl. 07:48

Dansk håndbold er en perlerække af talenter, som har præsteret på højeste plan. Hvem husker ikke vanvittige og vanvittigt dygtige Anja Andersen, som kunne og gjorde alt med bolden.

Men selv om eliten stadig fylder Gigantium og andre store idrætsarenaer med tilskuere, er der blevet langt imellem de danskere, der dyrker sporten.

Håndbold har over de seneste 25 år mistet medlemmer i hobetal. På toppen i året 1981 var der lige over 200.000 aktive i Dansk Håndbold Forbund.
Dronninglund Cup 2014, hvor der spilles på græs. Men det lægger ikke dæmper på begejstringen. Foto: Bent Bach Bent Bach

I 2016 var det faldet til 105.000 medlemmer. Måske er der håb. Kurven fladede ud fra 2015 til 2016, og Dansk Håndbold Forbunds generalsekretær Morten Stig Christensen er forsigtigt optimistisk.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden