Over 120 mødte op: Borgere vil overtage landsbykøbmand
På et velbesøgt møde var der opbakning til at drive købmandsbutikken i Ørding videre som borgerejet
Opdateret 17. maj 2022 kl. 11:58
ØRDING: Købmandsbygningen i Ørding er allerede ejet af et borgerdrevet selskab. Nu skal selve butikken også overgå til et driftsselskab stiftet af lokale borgere. Den model var der bred opbakning til på et borgermøde, som blev afholdt i Ørding i aftes.
Flere end 120 interesserede borgere mødte op i skolens gymnastiksal for at høre bestyrelsen for Sydøstmors Ejendomsselskab ApS, der ejer butiksbygningen, fremlægge deres tanker for fremtiden. Købmand Charlotte Piper har nemlig valgt at stoppe ved årets udgang.
- Som tingene er i dag, er det meget svært for en ny købmand at få opbakning fra et pengeinstitut til at rejse kapital til at købe varelageret og stille garantier. Så derfor arbejder vi med en model, hvor det bliver borgerne, der tilvejebringer den nødvendige likviditet, siger Henrik Olsen, formand for Sydøstmors Ejendomsselskab ApS.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.