Redningsberedskab

Muslingefiskeren ”Frida” reddede norske sejlere i land: - Det er dejligt at være norsk i Danmark!

Mandskab fra den endnu ikke indviede redningsstation i Løgstør kom i aktion, da norsk sejler gik på grund i hård vind - redningsaktionen sluttede med at de udmattede nordmænd fik en dram

Trods hård vind og kritiske forhold slap sejlbåden fra episoden uden skader - mandskab fra den kommende redningsstation i Løgstør kom i aktion, selvom deres egen båd ikke er klar endnu.
Trods hård vind og kritiske forhold slap sejlbåden fra episoden uden skader - mandskab fra den kommende redningsstation i Løgstør kom i aktion, selvom deres egen båd ikke er klar endnu.

Opdateret 06. maj 2019 kl. 10:43

LØGSTØR: En ny redningsstation i Løgstør, der egentlig først officielt tages i brug 1. juni, fik torsdag morgen sin ilddåb. Her kom DSRS-Løgstør nemlig ud på stationens første aktion - til trods for at stationen altså først åbner om en måned.

Kl. 08.23 kom der melding om en grundstødt norsk Bavaria 38 ved Attrup. Sejlbåden havde ligget grundstødt hele natten i hård vind fra nordvest med vindstød på op til 20 m/sek.

Efter kommunikation over VHF med Lyngby radio var sandpumperen ”Toste R.” i de tidlige morgentimer nået ind til den grundstødte sejlbåd, hvor det lykkedes skibet at tage båden på slæb mod Løgstør.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden