Amerikanske traditioner i butikslivet
Vi har mange traditioner i Danmark, og nogen af dem stammer fra Amerika - f.eks. Valentinsdag, Halloween og den nyeste, nemlig Black Friday.
Valentinsdag har vi haft siden begyndelsen af 1990’erne, Halloween kom til i 1998 og Black Friday kom til for tre år siden. Det er traditioner, der er blevet større og større med tiden og stadig vokser.
Valentinsdag og Halloween stammer faktisk fra det gamle Romerrige, hvorfra amerikanerne har taget dem til sig og gjort dem til noget sjovt.
Siden har vi danskere taget traditionerne til os.
Til Valentinsdag er en de mest enkle gaver fra mænd til kvinder en buket roser, men chokolade i en hjerteformet æske er også en meget populær gave. Der er også forventninger fra kvinderne om at mændene køber gaver.
- Når Valentinsdag ligger op til en weekend har vi et rigtig godt salg - her gejler mændene hinanden op, siger Lene Krogh, der er indehaver af blomsterbutikken "Blomsten".
De fleste mænd køber gaven samme dag, da de som regel får et lille hint af konen sent om aftenen dagen før om at det er Valentinsdag i morgen. Op til weekenden kan der også være mange, der tager på et weekendophold hvor børnene er med. Den aldersgruppe, der ses mest i butikken er mellem 20 - 30 år.
Halloween er også en de traditioner, der er kommet fra Amerika, og som der bliver gjort mere ud af end tidligere.
- Det er begyndt at være en tradition for hele familien i stedet for at det kun har været børnene, der skulle ud at rasle og skære græskar ud. Nu skal både mor og far og bedsteforældrene være med, siger Ulla Thornbjerg Nielsen, der er afdelingschef i A-Z.
- Der er også mange bedsteforældre, der køber kostumer til sig selv, siger hun.
Der er desuden mange, som i stedet for at købe et færdiglavet kostume, køber tilbehør til et kostume, der selv har lavet.
I butikscentret Metropol er der mange butikker, som markerer Black Friday.
Dagen arrangeres på et møde, hvor alle butikkerne deltager og aftaler, hvilke aktiviteter der skal være i butikscentret.
- Det er blevet vildere de seneste par år, men jeg kunne ikke tænke mig det blev lige som voldsomt som i USA, siger Jane Meldgaard Olsen, som er marketing manager i Metropol.
Butikscentret har reklamer på mange platforme, bl.a. i aviser, radio, tv og på de sociale medier.
- Dem der sælger mest er som regel dem, der har de bedste tilbud, siger hun.
Selv om der lige har været Black Friday regner de stadig med at få et godt julesalg i butikscentret, da det ikke er alle, der kan lide, at der er så mange inde og købe gaver på en gang - hvilket er tilfældet med Black Friday.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.