Betalt kultur til familier
Aalborg Kommune indfører kulturpas for at give flere børn og deres familier adgang til kulturelle oplevelser og fællesskab
AALBORG: Teater- og koncertoplevelser eller en tur på museum. Det dyrker nogle familier en del, men ikke alle børn får glæde af kulturlivet i Aalborg.
Det vil politikerne i Aalborg gerne lave om på, og derfor er der sat penge af til en ny ordning med kulturpas, der skal give flere børn og deres familier kulturoplevelser.
Går gennem klasseråd
Sundheds- og kulturudvalget har vedtaget, at tilbuddet skal gælde familier med børn i børnehavealderen og i skolealderen starter det ved 2. klasse.
Det er frivilligt at deltage, men for at skubbe på, kanaliseres tilbuddet igennem skolernes klasseråd og diverse forældrebestyrelser i udvalgte distrikter. Det er tanken, at familier, som ikke har kulturliv på rygraden, bliver trukket med at den samlede flok.
Kulturkuffert skal pakkes
Ordningen løber i tre år og koster 350.000 kr. hvert år med start i 2016.
Til sommer vil Aalborg Kommune kunne præsentere en kulturkuffert med 4-6 tilbud på oplevelser. Hen ad det vejen er det håbet, at børnefamilierne selv vælger at benytte sig at tilbuddene, som enten er gratis eller giver adgang til kraftigt nedsat pris.
Rådmand: Styrker børnelivet
Kulturrådmand Mads Duedahl (V) er varm tilhænger af ordningen, fordi det efter hans opfattelse både styrker fælles oplevelser for familierne, kendskabet til Aalborgs kulturtilbud og er med til at give børnene dannelse.
- Som med andre ting her i samfundet er der nogle familier med gode uddannelser og jobs, hvor børnene får mange kulturoplevelser, men sådan er det ikke for alle. Jeg ønsker at skabe lige mulighed for at benytte kulturlivet, bemærker rådmanden.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.