Billetsalget til Thy Rock buldrer af sted
På tre uger er der solgt 4500 billetter til festivalen
Opdateret 17. maj 2022 kl. 10:44
THISTED: Det er kun tre uger siden, billetsalget til årets Thy Rock blev skudt i gang. Siden da har 4.500 sikret sig billet til næste års rockfest, der afvikles 23.-24. juni 2017 på Dyrskuepladsen i Thisted.
- Det er lidt foran sidste år, og det er blandt andet VIP Billetterne, der har rykket igennem her op til jul. Dem er der gået 500 af nu - cirka halvdelen - og en forklaringerre kan være, at vi har fået Thy øl i VIP-teltet og en anden årsag til det bedre billetsalg er, at der generelt i Danmark er langt større interesse for næste års sommerkoncerter end set i mange år, siger Hans Peter Jarl Madsen, der er formand for Thy Rock.
Han arbejder lige nu på højtryk for at få de sidste navne på plads.
- Som tidligere år arbejder vi også med at afsøge det internationale marked for aktuelle turnenavne, men det er svært og hundedyrt. Men jeg håber, at vi kan melde flere navne ud inden, at julefreden sænker sig, siger Hans Peter Jarl Madsen.
Thy Rock har allerede en lang række bekræftede navne på plakaten til sommer blandt andre: Suspekt, TV2, Birthe Kjær, Johnny Madsen, AURA, Infernal, Burhan G., Carpark North, Kim Larsen, stjerneskuddet Jacob Dinesen samt Vi Elsker 90érne med DJ Sash, Peter André, Haddaway, Dr Bombay, Cut’N’Move, Twentyfourseven, Dr Alban og Dromhus.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.