Erhverv

Eksplosiv vækst: Neas Energy runder 20 milliarder

Aalborg-firmaets omsætning er steget med 82 procent på ét år

Bo Lynge Rydahl: - Jeg tøver ikke med at kalde 2015 for vores til dato bedste år.
Bo Lynge Rydahl: - Jeg tøver ikke med at kalde 2015 for vores til dato bedste år.

AALBORG: Neas Energy i Aalborg skovler penge ind på at handle el og gas på tværs af Europas landegrænser. I 2015 steg omsætningen med hele 82 procent og rundede dermed 20 milliarder kroner - Nordjyllands suverænt største.

Samtidig steg indtjeningen på driften med 48 procent til 197,5 millioner kroner. Også det er rekord. Overskuddet efter skat endte på 98,8 millioner kroner.

- Det er et godt resultat, og jeg tøver ikke med at kalde 2015 for vores til dato bedste år, siger administrerende direktør Bo Lynge Rydahl, Neas Energy.

- Gennem 2015 er vores forretningsmodel for håndtering af energi fortsat med at tiltrække kunder i vores nøglemarkeder i Norden, Tyskland og Storbritannien. Derudover er vores aktiviteter for handel med gas og el vokset i størrelse og strækker sig nu over størstedelen af Europa. Det skaber værdifuld fleksibilitet og baner vejen for yderligere ekspansion, siger Bo Lynge Rydahl.

Neas Energy fik sidste år en kapitaltilførsel på en halv milliard kroner fra ATP og kapitalfonden Via Venture Partners til at investere i yderligere vækst. Bo Lynge Rydahl forventer, at væksten i år vil fortsætte på samme niveau som sidste år.

Neas Energy har 240 ansatte og opererer i mere end 20 lande. Selskabets hovedaktionærer er de nordjyske forretningsfolk Eigild B. Christensen samt Michael og Susanne Dreisler.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden