EMNER

Formanden for Aabybro Borgerforening stopper

Christian Jensen kunne egentlig godt blive ved, men han synes, han har siddet på posten i Aabybro Borgerforening længe nok. Foto: Flemming Dahl Jensen.
Christian Jensen kunne egentlig godt blive ved, men han synes, han har siddet på posten i Aabybro Borgerforening længe nok. Foto: Flemming Dahl Jensen. Flemming Dahl Jensen

Opdateret kl. 13:22

Formanden for Aabybro Borgerforening, Christian Jensen, takker af efter 25 år på posten. Han er blevet 72 år og synes, han har siddet på posten længe nok:

- Jeg er ikke træt af nogen som helst ting og kunne egentlig godt blive ved. Men jeg synes, der skal nye øjne til, der kan se på tingene på andre måder, udtaler Christian Jensen.

Christian Jensen er barnefødt i Aabybro og har været aktiv i foreningslivet i mange år. Hans tid med foreningsposter startede helt tilbage i 70erne, hvor han blev formand for det nystiftede byfestudvalg og også sad i 25 år. Her var han i øvrigt sideløbende formand for kommunens fritidsnævn i 16 år og skolekommissionen i 12 år. Så han er vant til at sidde for bordenden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden