Drukneulykker

Trist besked: Ung mand død efter redningsaktion

Der blev brugt såvel redningsfartøjer som helikopter i eftersøgningen

Forsvarets redningshelikopter med base i Aalborg deltager i eftersøgningen.
Forsvarets redningshelikopter med base i Aalborg deltager i eftersøgningen. Arkivfoto

Opdateret kl. 20:12

Den person, som det lørdag eftermiddag lykkedes for personale på Forsvarets redningshelikopter med base i Aalborg at bjærge fra havet ud for Skagen, er afgået ved døden.

Det oplyser vagtchef Mikkel Lousdal fra Nordjyllands Politi.

Der er tale om en 30-årig mand, der er bosiddende i Region Nordjylland, og hans pårørende er nu underrettet, oplyser vagtchefen.

Det var forbipasserende, som ved 13-tiden lørdag slog alarm, da de så den unge mand gå ud i vandet ved Skagen Sønderstrand.

Kort efter havde Skagen Redningsstation sendt sit hurtigtgående redningsfartøj FRB 08 i vandet, og de fik hurtigt hjælp af et fartøj fra statens lodsvirksomhed DanPilot og en lokal supply-båd.

Det var imidlertid Forsvarets redningshelikopter, der først fik øje på den forsvundne person i vandet. Det skete kl. 14.28 et godt stykke fra land. Få minutter senere havde en redder fra helikopteren bjærget den nødstedte om bord i helikopteren, som straks satte kurs mod Aalborg Universitetshospital.

På det tidspunkt var der stadig livstegn fra den 30-årige, men klokken 15.20 blev han erklæret død, oplyser Mikkel Lousdal.

Ifølge DMI er havtemperaturen i Kattegat i øjeblikket omkring ni grader ved Frederikshavn, og det må formodes at være omtrent det samme ved Skagen.

Kutter i nød

Alarmopkaldet om den forsvundne person kom samtidig med, at Skagen Redningsstation modtog melding om Hanstholm-kutteren HM 127 Karen Nielsen, der lå ved Hirsholmene og gerne ville hjælpes i havn.

Det skriver redningsstationen lørdag eftermiddag i et opslag på Facebook.

Mens redningsstationens hurtigtgående redningsfartøj FRB 08 deltog i eftersøgningen af den nu afdøde 30-årige mand, blev redningsfartøjet "Lars Kruse" sendt mod Hirsholmene, hvor den nødstedte kutter blev taget på slæb.

HM 127 Karen Nielsen er nu bragt sikker i havn i Skagen.

De to fartøjer ligger kl. 16.11 tæt på Skagens Havn efter en udramatisk bjærgningsoperation.

Gå til relaterede emner

Forsiden