Indland

Grønlands regering advarer mod svindelforsøg i spiralsag

Grønlandske kvinder, som frem til og med 1991 fik opsat spiral uden samtykke, kan søge om godtgørelse.

I 2025 sagde statsminister Mette Frederiksen (S) og Grønlands regeringschef, Jens-Frederik Nielsen, undskyld i spiralsagen på vegne af Danmark og Grønland. (Arkivfoto).
I 2025 sagde statsminister Mette Frederiksen (S) og Grønlands regeringschef, Jens-Frederik Nielsen, undskyld i spiralsagen på vegne af Danmark og Grønland. (Arkivfoto). Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Der er fundet eksempler på svindelforsøg, i forbindelse med at grønlandske kvinder nu kan søge om godtgørelse i forbindelse med den såkaldte spiralsag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden