Indland

Temperaturer op til 20 grader i lun og lumsk efterårsuge

Der venter en blandet uge med sol, regn og perioder med blæst, siger DMI. På en solrig onsdag holder det tørt.

Det lune efterårsvejr kan måske nydes med en gåtur ved stranden. Onsdag holder det tørt, men til gengæld blæser det en smule op, siger Sandra Nygaard fra DMI. (Arkivfoto).
Det lune efterårsvejr kan måske nydes med en gåtur ved stranden. Onsdag holder det tørt, men til gengæld blæser det en smule op, siger Sandra Nygaard fra DMI. (Arkivfoto). John Randeris/Ritzau Scanpix

Danskerne kan se frem til en lun efterårsuge med temperaturer op til 20 grader de fleste dage.

Flere af dagene byder på skyer og regn - især i Jylland - men der bliver også gode muligheder for at nyde solen. Onsdag lader til at blive den mest solrige dag med tørvejr hele dagen.

Det fortæller Sandra Nygaard, vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI), mandag morgen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden