Jammerbugt FC nåede ikke finalen
2. divisionsklubben Vejgaard Boldspilsklub trak det længste strå i Nørhalne VVS Cup
Det blev ikke til en finalesejr til Jammerbugt FC ved fredagens finalestævne i Nørhalne VVS Cup.
Jammerbugt FC formåede trods god opbakning fra de mange, som havde taget turen til Nørhalne Hallen, ikke at leve op til sejren i onsdagens indledende stævne og sluttede sidste i sin pulje med et enkelt point, som blev hentet i en 4-4 kamp mod AaB.
Ellers blev det til nederlag på 5-7 mod de senere vindere fra Vejgaard samt et nederlag mod Birkelses unge hold ligeledes på 5-7.
Det var Sulsted og Vejgaard som mødtes i finalen.
Og trods cifrene 9-4 så sluttede 35. udgave af indefodboldstævnet Nørhalne VVS Cup med en dramatisk finale, hvor 2. divisionsklubben Vejgaard Boldspilklub besejrede specialisterne i indefodbold fra Sulsted og kunne for første gang kalde sig vindere af stævnet.
Fra den første indledende finalepulje spillede Vejgaard sig videre efter tre sejre af tre mulige, mens AaB kom videre på 2. pladsen.
Det efterlod Jammerbugt FC samt Birkelse i tilskuernes rolle resten af fredag aften.
I den anden indledende pulje på finaledagen var det netop Sulsted, der også vandt alle sine tre kampe, som gik videre til semifinalerne samme med Løgstør, der vandt to puljekampe. Dermed var det farvel til både vinderne af torsdagens indledende stævne, Nørresundby fB, samt finalestævnets overraskelse Biersted.
De to semifinaler blev tætte og intense opgør, hvor Sulsted slog AaB 4-3, mens Vejgaard med samme cifre satte en stopper for sidste års vindere fra Løgstør. De tabte ligeledes kampen om 3. pladsen med 5-12 mod AaB.
I finalen blev den bedste spiller fra hvert hold kåret, og fra Sulsted var det Peter Larsen, mens Jesper Frederiksen løb med hæderen hos Vejgaard B.
Topscorer i hele stævnet blev Sulsteds Mathias Krogh med 24 mål.
Vinderne fra Vejgaard B var Jesper Frederiksen, Nicki Fischer, Mads Vestergaard, Zander Hyltoft, Malthe Mondrup og Mikkel Hansen, der i finalestævnet afløste Martin Pedersen, som havde spillet det indledende stævne.
Den samlede præmiesum ved Nørhalne VVS Cup var 13.000 kroner.
Aftenens resultater i den første indledende finalepulje var:
Jammerbugt FC - Vejgaard: 5-7
AaB - Birkelse: 5-2
Jammerbugt FC - AaB: 4-4
Vejgaard - Birkelse: 6-4
Jammerbugt - Birkelse: 5-7
Vejgaard - AaB: 8-6
Og i den anden indledende pulje:
Nørresundby fB - Sulsted: 4-5
Biersted - Løgstør: 4-8
Nørresundby fB - Biersted: 11-7
Sulsted - Løgstør: 6-2
Nørresundby - Løgstør: 3-4
Sulsted - Biersted: 7-3
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.