Hestene fra Viegård

Anmeldelse sendte politi og Fødevarestyrelsen til Bratbjerggaard

Fødevarestyrelsen har fået en anmeldelse af hestenes forhold, hvilket har fået styrelsen til at tage på kontrolbesøg

Politi og Fødevarestyrelsen til stede ved Bratbjerggaard.
Politi og Fødevarestyrelsen til stede ved Bratbjerggaard. Privatfoto

Opdateret kl. 17:09

Politi og Fødevarestyrelsen har onsdag eftermiddag været til stede ved stutteriet Bratbjerggaard ved Brovst, hvor en stor del af hestene fra Viegård Stutteri nu opholder sig.

Politikommissær Henrik Jensen fra dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi, bekræfter, at politiet har til stede på stutteriet.

- Vi er ikke på en politimæssig forretning, siger han.

Hvad laver I så?

-  Vi er bare her bare for at kigge, siger han.

Fødevarestyrelsen bekræfter også, at de har været på Bratbjerggaard i løbet af onsdag.

Fødevarestyrelsen oplyser, at de har fået en henvendelse angående hestenes forhold på stutteriet, og det har fået styrelsen til at tage på kontrolbesøg på stutteriet.

Fødevarestyrelsen oplyser, at en rapport fra besøget formentlig vil være klar torsdag.

Det er selskabet ALB 2024 ApS med Hans Helmgaard Kristiansen som direktør, der har overtaget en del af hestene fra Viegård, og flyttet dem til Bratbjerggaard. 

Her er den tidligere ejer af Viegård ansat som ulønnet hjælper, ligesom tidligere dyrlæger fra Viegård Stutteri også hjælpe på det nye stutteri.

John Byrialsen er gået personligt konkurs, og kan ikke eje selskaber eller store værdier.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden