Politik

850 millioner kroner skal øge danske investeringer i udviklingslande

Dansk Industri ser store muligheder i Afrika, hvor høj vækst kan åbne nye markeder for danske virksomheder.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) taler ved DI's topmøde i september. Mandag holder han pressemøde med Dansk Industri for at fortælle om de første fire ud af fem tiltag, der skal få flere danske virksomheder til at gå ind i udviklingslande. (Arkivfoto).
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) taler ved DI's topmøde i september. Mandag holder han pressemøde med Dansk Industri for at fortælle om de første fire ud af fem tiltag, der skal få flere danske virksomheder til at gå ind i udviklingslande. (Arkivfoto). Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Fire af fem nye støttepuljer til erhvervslivet er mandag blevet lanceret af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) i samarbejde med Dansk Industri (DI).

De skal gøre det mere attraktivt for danske virksomheder at investere i udviklingslande.

Regeringen afsætter i alt 850 millioner kroner til puljerne over de kommende fire år, hvor en af dem bliver lånebaseret, mens de resterende bliver en blanding af tilskud og selvfinansiering.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden