Politik

Radikal samfundsstemme er forstummet: Baunsbak-Jensen er død

Asger Baunsbak-Jensen var kendt som samfundsdebattør og en af de store i De Radikale, men gik onsdag bort.

Samfundsdebattør, forfatter og tidligere folketingsmand Asger Baunsbak-Jensen er død natten til onsdag i en alder af 94 år. (Arkivfoto).
Samfundsdebattør, forfatter og tidligere folketingsmand Asger Baunsbak-Jensen er død natten til onsdag i en alder af 94 år. (Arkivfoto). Søren Steffen/Ritzau Scanpix

Samfundsdebattør, forfatter og tidligere folketingsmand Asger Baunsbak-Jensen er død natten til onsdag i en alder af 94 år.

Det skriver Politiken fredag.

Asger Baunsbak-Jensen er kendt som en af de helt store i De Radikale, men sad kun i Folketinget kortvarigt fra 1958 og igen i 1984.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden