AaB

Van Dam beskyldes for at mobbe en AaB-kollega

Ifølge Tipsbladet fik AaBs tidligere cheftræner Menno Van Dam en skriftlig advarsel på grund af mobning. Van Dam afviser selv, at det er tilfældet

Menno van Dam modtog en skriftlig advarsel for sin behandling af en medarbejder i AaB.
Menno van Dam modtog en skriftlig advarsel for sin behandling af en medarbejder i AaB. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 22:27

Efter artiklens udgivelse har Nordjyske været i kontakt med Menno Van Dam, der ikke ønsker at kommentere på de nævnte episoder. Reaktionen er tilføjet til artiklen. 

I april fyrede AaB deres hollandske cheftræner Menno Van Dam på grund af "manglende resultater" og "svigtende pointhøst". 

Men det var tilsyneladende ikke det eneste problem i AaB under Van Dams ledelse. 

Mandag skriver Tipsbladet, at Menno Van Dam i ugerne op til fyringen skabte utilfredshed i truppen, fordi han havde kommenteret på en kollegas udseende i en grad, hvor vedkommende følte sig mobbet. I meget nedsættende vendinger skulle den pågældende medarbejder være blevet omtalt af van Dam i flere tilfælde.

Det resulterede ifølge mediet i, at flere af spillerne gik til ledelsen med deres utilfredshed over situationen, og det skulle altså have endt ud i, at den hollandske træner modtog en skriftlig advarsel for mobning. 

På Nordjyske har vi fået forløbet bekræftet hos flere kilder i og omkring AaB.

Overfor Tipsbladet afviser han beskyldningerne. 

– Det er ikke sandt. Jeg har aldrig fået en officiel advarsel, siger han til mediet.

Ifølge vores egne oplysninger er der tale om flere tilfælde af mobning, der i sidste ende kastede den skriftlige advarsel af sig.

Det gjorde sig blandt andet gældende, da van Dam ved en given lejlighed overfor andre medarbejdere nedgjorde den pågældende kollega, da van Dam var på jagt efter en køremakker til scouting af en kamp i Lyngby.

Vi har på Nordjyske forholdt Menno Van Dam kritikken, men han har ikke ønsket at kommentere på den. 

Der var i AaB-truppen en stigende utilfredshed med van Dam, og behandlingen af  den pågældende medarbejder hjalp heller ikke på hollænderens popularitet, da det ikke gik spillernes næser forbi, at omgangstonen ikke var i orden i gentagne tilfælde. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden