Børn ligger søvnløse: Tør ikke fortælle mor og far om rædsels-videoer på nettet
Når børn scroller på de sociale medier, risikerer de at støde på uhyggelige videoer. Men mange børn tør ikke fortælle det til deres forældre
Opdateret 17. oktober 2024 kl. 15:08
69 procent.
Så stor en procentandel af børn og unge mellem 9 og 17 år er blevet udsat for en digital krænkelse eller en ubehagelig oplevelse online.
Det viser en undersøgelse, Epinion har lavet for Red Barnet og TrygFonden.
Børnenes sociale medier er nemlig ikke kun fyldt med selfies og videoer med dansende børn, men også nogle langt mere dystre og deciderede ulovlige videoer. Videoer man umiddelbart skulle tænke, kun kunne findes i de mørkeste afkroge af internettet, men som i stedet dukker op mellem makeup-, madlavnings-, og dansevideoer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.