Svømning

Svømmere hyldet

Blomster og ros til Amalie Vinther, Frederik Jessen og Katrine Bukh Villesen

Borgmester Lene Kjelgaard Jensen (til venstre) ønsker Amalie Vinther tillykke med de fornemme resultater. I midten Amalies mor, Jane. Foto: Peter Mørk
Borgmester Lene Kjelgaard Jensen (til venstre) ønsker Amalie Vinther tillykke med de fornemme resultater. I midten Amalies mor, Jane. Foto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

THISTED: Thisted Svømmeklub råder over så mange unge talenter, at der jævnligt er god grund til at hylde svømmere, som er vendt hjem fra stævner i ind- og udland med fornemme resultater i bagagen. I går var turen kommet til handicap-svømmeren Amalie Vinther samt Katrine Bukh Villesen og Frederik Jessen.

Amalie Vinther blev i Holland Europamester i 400 meter fri. Desuden fik hun en sølvmedalje og to af bronze. Katrine Bukh Villesen og Frederik Jessen fik begge medaljer ved de danske årgangsmesterskaber, blev begge udtaget til det danske landshold og klarede sig fornemt ved de nordiske årgangsmesterskaber.

Der var også blomster til svømmetalenternes bagmand, cheftræner Bjarne Kragh, som også er landstræner for de danske handicapsvømmere.

Borgmester Lene Kjelgaard Jensen var også mødt op for at være med til at hylde de dygtige svømmere.

- Vi er mange, der følge med, når I deltager i konkurrencer. Og det er dejligt, at vi næste hver uge i avisen kan læse om jeres flotte resultater, sagde borgmesteren.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden