Trænere rygende uenige før lokalbrag
Piraternes Paul Thompson og høgenes Peter Johansson duellerer på ord
Opdateret kl. 09:19
NORDJYLLAND: De kan ikke blive enige om ret meget - udover, at det bliver en tæt kamp. Aalborg Pirates’ cheftræner Paul Thompson og Frederikshavn White Hawks’ ditto, Peter Johansson, duellerer på ord før fredagens fjerde DM-kvartfinale i ishockey.
Thompson mener, at hans hold fik flere udvisninger, end de burde have haft, da de to mandskaber mødes tirsdag i Frederikshavn.
- Jeg ved godt, at vi har problemer med disciplinen. Jeg synes bare, at alt for mange 50-50 kendelser går os imod, forklarer Paul Thompson.
Den analyse forstår Peter Johansson ikke.
- Jeg synes faktisk, at de skulle have haft endnu flere udvisninger i tirsdags, siger høge-træneren.
Heller ikke udviklingen i de tre foregående kampe kan trænerne enes om.
- Det har været en tendens til, at vi har set mest friske ud i slutningen af kampene, siger Pirates-træner Paul Thompson.
Det får Peter Johansson til at ryste på hovedet.
- Jeg synes, at vi har været stærke hele vejen, så det må være noget, han finder på for at bygge sine spillere op, slutter White Hawks-træneren.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.