Træningscenter skriger på renovering

Siden åbningen i 1983 har træningscentret Studie 7 i Thisted år for år oplevet en støt stigende medlemstilgang, men nu er forholdene ikke længere tidssvarende

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Huller i gulvet, vandskader i omklædningsrummet og for dårlige toiletfaciliteter. Det er virkeligheden for træningscentret Studie 7-Thisted Vægttræningsforening på Munkevej, men nu skal det være slut. Thisted Kommune har givet tilsagn om at støtte en større renovering af træningscentret, og det er tiltrængt. - Vores smertegrænse er nået. Det her kan vi simpelthen ikke byde vores medlemmer længere. Derfor er vi selvfølgelig meget glade for, at kommunen har indvilliget i at støtte renoveringen, fortæller daglig leder af Studie 7, Jan Lyhne. Behovet for bedre forhold for Studie 7 er faktisk så presserende, at man har overvejet at fraflytte lokalerne på Munkevej, der har været foreningens hjem i over 25 år. Sidste år blev foreningen således tilbudt at flytte ind i splinternye lokaler i hjertet af Thisted, men efter lang overvejelse valgte Studie 7 i sidste ende at blive i de nuværende lokaler. - Vi blev tilbudt nogle ret fantastiske lokaler til en ret fantastisk pris. Det kunne da have været spændende at komme i noget helt nyt, men på den anden side ved vi, hvad vi har her, og det foretrak vi i sidste ende frem for at flytte i noget ukendt, fortæller Jan Lyhne. Men en større renovering slipper man altså ikke udenom. Ifølge Jan Lyhne kommer det til at koste omkring en halv million kroner, før centret igen er tidssvarende. Thisted Kommune bidrager med op til 270.000 kroner, mens det fortsat er usikkert, hvordan den resterende del skal finansieres. Til gengæld er det givet, at centrets daglige leder håber, at den helt store renovering snart kan påbegyndes. - Forhåbentlig er vi færdige med renoveringen, når sommeren er forbi. Om sommeren kommer der ikke så mange kunder i centret, så forhåbentlig kan vi bruge den til at få det hele på plads, så vi er helt klar til efterårssæonen, siger Jan Lyhne, der ikke lægger skjul på, at planlægningen af den påkrævede renovering bliver et større puslespil. - Vi kan jo ikke lukke centret helt i flere dage. Så risikerer vi, at folk forlader os til fordel for nogle af de andre centre, så vi bliver nødt til at tage et skridt ad gangen. Renoveringen vil selvfølgelig kunne mærkes, men det er vigtigt, at vi generer kunderne mindst muligt, slår den daglige leder fast. En tanke bag en stor renovering kunne være en ambition om en massiv medlemstilgang, men det er imidlertid langt fra tilfældet hos Studie 7, hvor de er fint tilfredse med det nuværende medlemstal på omkring 1100. - Vores primære mål med renoveringen er at forbedre rammerne for vores nuværende gæster. Nye er selvfølgelig meget velkomne, men det er ikke målet at få flere kunder. Vi er fint tilfredse med det nuværende medlemstal, siger Jan Lyhne, der dog alligevel åbner for, at mere tidssvarende faciliteter kan betyde medlemsfremgang. - Der er helt sikkert folk, der fravælger os, fordi stedet er gammelt, snasket og nedslidt, så måske bliver vi mere attraktive for dem. Men på den anden side skal vi også passe på, for som det er i dag, er der visse spidsbelastningsperioder, hvor stedet simpelthen er overfyldt, fortæller Jan Lyhne. Den daglige leder udtrykker derfor også håb om, at centrets medlemmer får mere plads at boltre sig på. - Der bliver fjernet nogle vægge, ligesom vores solarium nedlægges. Det betyder, at vores træningslokaler udvides, og det er så afgjort tiltrængt, siger Jan Lyhne. Til gengæld kommer den store renovering ikke til at få betydning for udstyret i centret. Mange af træningsmaskinerne er fra centrets start i 1983, og sådan bliver det ved med at være. - Vi kommer ikke til at nå den gruppe, der fravælger os, fordi vi ikke har det nye og smarte udstyr. De gamle frivægte er en del af foreningens kultur, og det kommer vi ikke til at gå på kompromis med, slår Jan Lyhne fast.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.