Narkokriminalitet

Biden foreslår omklassificering af cannabis til mindre farligt stof

Ingen bør komme i fængsel for at forbruge eller besidde cannabis, siger Joe Biden om torsdagens forslag.

Joe Biden blev i 2022 den første amerikanske præsident til at iværksætte en vurdering af klassificeringen af cannabis på føderalt niveau. (Arkivfoto).
Joe Biden blev i 2022 den første amerikanske præsident til at iværksætte en vurdering af klassificeringen af cannabis på føderalt niveau. (Arkivfoto). Leonardo Munoz/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 02:47

I USA har Justitsministeriet torsdag sendt et forslag til det Hvide Hus om at omklassificere cannabis til et mindre farligt stof.

- Ingen bør komme i fængsel blot for at forbruge eller besidde cannabis, siger landets præsident, Joe Biden, i en videoudtalelse.

En omklassificering vil også betyde, at eksempelvis besiddelse af cannabis bliver en mindre alvorlig lovovertrædelse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden