Penge i familien

Familie fra Saltum har taget nogle klare valg. De siger nej til noget for at få råd til en stor madpost

Der er mange udgifter at prioritere mellem, når man er en børnefamilie med tre små børn

Familien Hessellund Kiilerich består af mor Anne Kiilerich, far Kristian Bjørn Hessellund og deres tre børn Leo, Eske og Vera. 
Familien Hessellund Kiilerich består af mor Anne Kiilerich, far Kristian Bjørn Hessellund og deres tre børn Leo, Eske og Vera.  Foto: Mette Pilgaard Møller

Med stigende priser på chokolade, smør, oksekød og andre fødevarer gør nogle nordjyder sig umage med at spare på udgifterne til mad og dagligvarer, så der bliver luft i økonomien og råd til andre ting - det kunne for eksempel være ferier og en ny bil.

I Saltum går familien Hessellund Kiilerich den modsatte vej og har truffet et klart valg.

Som en del af nordjyskes artikelserie "Penge i familien" har de sagt ja til at lukke os ind i deres privatøkonomiske maskinrum og fortælle, hvordan de prioriterer de hverdagsudgifter, som der er en hel del af med tre små børn; Vera på seks år, Leo på fire år og Eske på et år.

For dem er madposten den største i de daglige udgifter. Familien prioriterer gode råvarer og økologi, og det koster.

- Vi vil hellere bruge penge på dét, vi putter ind i kroppen end dét, vi putter udenpå. Så må vi spare på det. Vi er heldige at arve masser af tøj fra familie og venner - og så køber vi gerne brugt overtøj til børnene, fortæller Anne Kiilerich.

Det er et valg. Til gengæld har familien taget fravalg på andre poster, der ellers let kan blive tunge:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden