Sundhed

Nyt motionscenter tæt på beboerne

Boligafdelingen Kollegieparken har fået sit eget motionscenter ved hjælp af midler fra projektet Sundt Samvær i Vestbyen.

Pia Jensen vil til at motionere i det nye motionscenter i Kollegieparken. Foto: Kim Dahl Hansen
Pia Jensen vil til at motionere i det nye motionscenter i Kollegieparken. Foto: Kim Dahl Hansen

HJØRRING: Beboerne i Kollegieparken på Nordbovej kan i fremtiden hurtigt komme i motionscenter. Tirsdag indviede Boligselskabet af 1964 sit første motionscenter, hvor beboerne frit kan træne.

Det nye motionscenter ligger i tæt forbindelse med afdelingens gildesal, og de kostbare maskiner er finansieret af projektet Sundt Samvær i Vestbyen.

- Jeg vil benytte det tre gange om ugen, siger Pia Jensen, som bor i Kollegieparken.

Motionscentret blev indviet ved, at beboerne var inviteret til sund grillmad med salater i gildesalen. Samtidigt var sundhedskonsulenter fra Hjørring Sundhedscenter parat til en snak om rygestop, vægttab eller måske blodtryk.

Der er allerede tilbud om fælles gåture, og til maj begynder en kaffeklub i Kollegieparkens gildesal, hvor man kan mødes til en snak.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden