Drukneulykker

Sikkerhed i sommerlandet med livreddere

Tre livreddere demonstrerer færdselsregler til vands

Trygfondens Livredderpatrulje triller ind på havnen i Øster Hurup som den første nordjyske destination denne sommer.

Foto: Johnny Jacobsen
Trygfondens Livredderpatrulje triller ind på havnen i Øster Hurup som den første nordjyske destination denne sommer. Foto: Johnny Jacobsen

Opdateret kl. 20:09

ØSTER HURUP: Trygfondens Livredderpatrulje bestående af tre unge livreddere besøgte torsdag eftermiddag Øster Hurup Havn som den første lokalitet i Nordjylland. De tre livreddere fik publikum med på at genopfriske gode huskeregler for badende og fik aflivet myten om, at man ikke må gå i vandet, når man lige har spist.

Publikum fik også mulighed for selv at smide en redningskrans ud til en forulykket livredder, der med vilje faldt i havnebassinet.

Og de fik også en instruktion i førstehjælp og brug af hjertestarter.

Efter demonstrationen i og på havnen, fortsatte patruljen til Kattegat Strand Camping og triller i de kommende dage videre i det nordjyske med Blokhus og Rødhus som de sidste af 17 besøg onsdag 17. juli.

I hele landet besøger to patruljer ca. 150 lokaliteter. Det er 15. år i træk, TrygFonden sender patruljen ud i sommerlandet for at lære fra sig om vandets færdselsregler.

Forsiden