Søsportscenter er sat på hold
Morsø Sejlklub & Marina ønsker at ikke være en del af den fond, der skal finansiere centret. Medlemmernes interesser kommer først, forklarer sejlklubben
NYKØBING: Hvornår det første spadestik til det kommende søsportscenter ved lystbådehavnen i Nykøbing - prissat til 18, 5 mio. kroner - kan tages, står nu hen i det uvisse. Folkene bag havde håbet, at det kunne lade sig gøre i starten af det nye år. Men den plan er blevet forpurret.
- Vi kom ikke med på kommunens kommende budget, fordi sejlklubben bakkede ud kort tid inden budgetforhandlingerne, siger Keld Kortegaard, tovholder på søsportscentret og fortsætter:
- Hvis vi var kommet med på budgettet, ville det betyde, at vi ville kunne søge fondsmidler fra nu af, uddyber han.
I stedet må det vente til næste år, for ansøgning om fondsmidler kræver kommunal garanti om økonomisk støtte.
- Jeg håber, at vi kommer med i budgetforhandlingerne næste år, eller at Morsø Kommune måske kan finde penge til os inden da, siger Keld Kortegaard.
Hos Morsø Sejlklub & Marina mener formand Lars Østergaard ikke, at klubbens deltagelse i et kommende søsportscenter tjener de 247 medlemmers interesser bedst.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.